דוגי ליברצם: רטרוספקטיבה

היום לפני עשר שנים בדיוק פרסמתי בישראבלוג את הסטריפ הראשון של "עלילותיו המופלאות של דוגי ליברצם", הקומיקס שהפך להיות היצירה העיקרית שלי בשמונה השנים הבאות. (אם לא יצא לכם לקרוא את הקומיקס עד היום, אפשר לקרוא אותו בצורה מסודרת יותר פה.) לכבוד המאורע החלטתי לנבור בארכיון ולתעד כמה שיותר מהתקופה בצורה כרונולוגית. מצאתי בדרך כמה דברים ששכחתי מהם לגמרי וסרקתי כמה דברים שלא היה להם תיעוד דיגיטלי עד היום.

טרום-ישראבלוג

אפריל 2006

את הסיפור הזה סיפרתי כבר אלף פעם בערך אבל אי אפשר להתחיל בלעדיו: התקופה הייתה מעט אחרי הבחירות לכנסת ה-17, שבהן אולמרט נבחר כראש הממשלה ומפלגת ישראל ביתנו בראשות ליברמן קיבלה 11 מנדטים. דיברתי עם חבר במסנג'ר על ליברמן, ובטעות כתבתי "ליברצם" במקום "ליברמן". זה הצחיק אותנו מאוד משום מה. בהמשך השיחה הוא כתב לי "דוגרי", רק שהוא טעה בעצמו וכתב "דוגי". המחשבה הראשונה שעלתה לי בראש הייתה "דוגי ליברצם! הוא כמו ליברמן אבל מעוות!"

מיד רצתי אל הפוטושופים:

ליברצם - ציור ראשון

מאי 2006

הדמות של ליברצם המשיכה להתרוצץ לי בראש אחרי השיחה. הייתי אז בסוף שנה א' בבצלאל, ובהפסקת הצהריים הייתי נוהג לשבת לאכול בגן הבוטני של האוניברסיטה. יום אחד קניתי סקצ'בוק חדש, והתחלתי לאלתר סטריפ קומיקס בכיכובו של דוגי ליברצם. כבסיס השתמשתי בדף הויקיפדיה שלו והפכתי את הביוגרפיה שלו: בעוד שליברמן נולד במולדובה, עלה לארץ ונהיה פוליטיקאי מצליח, דוגי ליברצם נולד כילד פלא שהפך להיות חבר כנסת בגיל שלוש, עזב את הארץ בגלל תסכול מהפוליטיקה ועבר למולדובה. העלילה של הסיפור התחילה כשדוגי חוזר לארץ אחרי עשרות שנים ומגלה שאף אחד לא חיכה לו.

סקיצות לסטריפ דוגי, מאי 2006

(הבדיחה על האתיופים הייתה ראנינג-גאג חסר פואנטה עד שבסוף התגלה שהוא בכלל לא שונא אתיופים – הוא פשוט היה צריך לשנוא מישהו כדי להיות פוליטיקאי מצליח, ובחר באתיופים באופן שרירותי כי הם לא עלו עדיין לארץ באותו הזמן)

אתגרתי את עצמי להמשיך את העלילה כל יום בהפסקה בלימודים בלי לתכנן אותה מראש. לא ידעתי לאן זה הולך, אבל בגלל שאף אחד לא ראה את הקומיקס חוץ ממני לא היה לי כל כך אכפת.

DIGITAL CAMERA

יוני 2006

אריאל ויסמן, שיצר באותה תקופה את הקומיקס "אודי", הציע לי להשתתף באנתולוגיית קומיקס שהוא הוציא לאור בשם "החוברת המסריחה הזאת". רציתי לנצל את ההזדמנות ולהכין סיפור קצר על דוגי ליברצם עבור החוברת. יצרתי סקיצה לסיפור של שני עמודים בשם "חייו השניים של דוגי ליברצם", שבו דוגי עובר את משבר גיל 40, ומחליט לפנות לחיי פשע. לא הייתי מרוצה כל כך מהתוצאה, ובסוף יצרתי סיפור אחר עבור החוברת, אבל הנה הסקיצות בשביל הפרוטוקול:

Scan0011 Scan0012

בסוף הכנתי במקום את הסיפור "חרם צרכנים", שאותו ניתן לקרוא פה.

stinking_comics

דוגי ליברצם: הוובקומיק

יולי 2006

הייתי תקוע בבית של ההורים – מצד אחד בחופש לפני תחילת שנה ב' בבצלאל, מצד שני באמצע מלחמת לבנון השנייה שקצת הוציאה את החשק לצאת מהבית. החלטתי לקחת את הסקיצות שהצטברו לי ולצייר אותן מחדש כקומיקס יומי בישראבלוג. הסיפור הראשון היה מאולתר כמעט לחלוטין – הוא כלל רפרנסים לאיש השסק, דמות הקומיקס הראשונה שלי, ול"ישראל בשנת 2000", סיפור מד"ב ישראלי משנות החמישים על פרות קטלניות שתוקפות את ת"א, שאני ככל הנראה אחד משלושת האנשים היחידים שקראו אותו אי פעם. בנוסף גם יכולת הציור שלי הייתה די מוגבלת באותה תקופה, במיוחד יחסית לסטודנט בבצלאל. מישהו שהכרתי בבצלאל אמר לי פעם "אתה מצייר חרא אבל לפחות אתה ממש מצחיק". למרות הכל נראה שאנשים אהבו את מה שעשיתי, ועם הזמן נוצרה סביב הקומיקס קהילה קטנה (כמה עשרות אנשים) של מגיבים קבועים שנתנו לי מוטיבציה להמשיך עם הסיפור.

אוגוסט 2006

השתתפתי בפעם השנייה שלי בפסטיבל הקומיקס בסינמטק ת"א. בפעם הראשונה מכרתי עמודי קומיקס בשקל, רעיון שנגנב מחבורת A4 של דודו גבע (שעושה בימים אלה תוכניות לקאמבק והפעם בהשתתפותי). הפעם הצטרפתי כדי לסייע במכירות של "החוברת המסריחה הזאת". בעיקר למדתי שאם אתה עושה חוברת בשם "החוברת המסריחה הזאת" אתה צריך להתכונן לזה ש-95% מהקהל ירים את החוברת, יריח אותה ויגיד "החוברת הזאת באמת מסריחה???"

3215214049_7cfa037f80_b

דוגמנית העל עדי נוימן קנתה חוברת. כמו כן התמונה הזאת הפכה להיות התמונה הרשמית שלה בויקיפדיה

בינתיים ניצלתי את ההזדמנות כדי לבקש מהאמנים האחרים בפסטיבל שיציירו גרסה משלהם לדוגי ליברצם.

7296025

עדי סנד

7296089

אורי פינק

7296141

אריאל ויסמן

7296193

דדידובי

7296208

אנגלמאיר

אוקטובר 2006

ניסיתי לעשות פסל של דוגי. זה לא הלך כל כך

icon doogie 006

 

7707006

פברואר 2007 (?)

שנה ב' בבצלאל כללה קורס חובה בפרסום. המרצה היה אייל לינור, לשעבר הבאסיסט בלהקת האייטיז "פופלקס" וכיום יועץ אסטרטגי לענייני שיווק או יועץ שיווק לענייני אסטרטגיה או וואטאבר. בכל מקרה, איכשהו יצא ששוחחנו על דפי הקומיקס שהייתי מוכר בפסטיבל הקומיקס בשקל. "מה אם הייתי אומר לך שאתה יכול למכור אותם ב-20 שקל?" הוא אמר. "זה נשמע לי מופרך," אני מדמיין שאמרתי כי אני לא באמת זוכר.

הוא החליט לעשות פרויקט כיתתי שיהיה מבוסס סביב הקומיקס שלי: הכיתה חולקה לקבוצות, וכל קבוצה בחרה סכום שבו היא הייתה צריכה לנסות למכור דף קומיקס שלי שנוצר במיוחד עבור הפרויקט. אני הייתי צריך ליצור את הקומיקס ובנוסף לעשות מו"מ עם כל קבוצה שבו אני נותן להם זכויות אקסקלוסיביות לשימוש ספציפי בדף: קבוצה אחת יצרה מהדורה מוגבלת של הקומיקס, ממוסגר וצבוע ידנית; קבוצה אחרת עשתה חולצות עם הקומיקס ועם איורים אחרים שלי, וכו'.

(כל כך מביך)

אסנת, חברה לכיתה שקראה את הוובקומיק של דוגי באופן קבוע, שאלה אם היא יכולה לארגן מרצ'נדייז שמבוסס על דוגי. כמובן שהסכמתי. מפה לשם, זה קרה:

IMG_0139

תמונות הרקע בחוות המחשבים הוחלפו בפרסומת ל"שבוע דוגי בבצלאל"

IMG_0149  נראה כמו הדפס לחולצה, למרות שאני לא זוכר שזה קרה בסוף.

IMG_0158

מדבקות וסטריפים חדשים של דוגי שהוכנו במיוחד עבור הפרויקט.

IMG_0161יום המכירות הגדול. (הקבוצה שעשתה חולצות ניצחה)

מרץ 2007

יסמין, אחת המגיבות הקבועות בישראבלוג, שאלה אותי אם נשארו מדבקות למכירה מהפרויקט. אמרתי לה שכן וקבענו פגישה בפיצריה לא רחוק מהדירה שלי בירושלים. דיברנו על הקומיקס, ושאלתי אותה אם בא לה לבוא אלי לראות איך אני מצייר את הקומיקס. מהר מאוד הפכנו לזוג, קשר שהחזיק שנתיים וחצי. היא גם סייעה לי בכתיבה של הקומיקס (שהעלילה שלו נהייתה כבר די מורכבת בנקודה הזאת, אחרי למעלה ממאתיים פרקים יומיים), והלחינה (יחד עם אמנון זליג) שירים שכתבתי שהתחברו לעלילה של הקומיקס.

אפריל 2007

דוגי מוזכר ב"מעריב". החשיפה המדהימה משנה את חיי מקצה לקצה. אני קונה אחוזה עם בריכה וממלא אותה בשטרות של 200 ש"ח.

doogie-onilne01

מאי 2007 (?)

9750109

שלט של דוגי בהפגנת סטודנטים.

יולי 2007

לכבוד פסטיבל הקומיקס החלטתי ליצור חוברת עם חומרים מקוריים של דוגי. בנקודה הזאת הייתי חסר נסיון לחלוטין לגבי בתי דפוס וכתוצאה מכך המהדורה הראשונה של החוברת הודפסה בגודל כפול (לפחות לא חייבו אותי על הטעות). מאוחר יותר הוצאתי מהדורה שנייה בגודל הנכון, אז אם יש לכם עותק של החוברת בגודל A4, ברכותיי, זה יהיה שווה קצת יותר אחרי שאני אמות.

cover

 

 אוגוסט 2007

החוברת נמכרת בפסטיבל הקומיקס. בנוסף נמכר בפסטיבל גם גליון שני של "החוברת המסריחה הזאת", שכולל סיפור נוסף של דוגי בשם "משבר בחינוך".

1114275790_98048838b8

בערך באותו זמן הוזמנתי ע"י איל שינדלר מ'היפופוטם' להקליט מחדש באולפן שלו את השירים שכתבתי עבור הקומיקס יחד עם אמנון ויסמין. (הגרסאות המקוריות הוקלטו בבית וגם נשמעו ככה)

עשינו מרתון של כמה שעות שבמהלכו הקלטנו את כל השירים יחד עם אחד חדש (הישג די מרשים, במיוחד בגלל שאמנון גר בגרמניה, והביקור שלו בארץ הסתיים באותו ערב.) אפשר להקשיב להם פה.

11327139 11327140 1132714111327142

מי שקנה את החוברת בפסטיבל ואמר שהוא מכיר את הקומיקס קיבל במתנה עם החוברת דיסק של כל השירים שכלל גם עטיפה ייחודית:

HPIM2013

 אוקטובר 2007

דוגי ליברצם רץ לראשות הממשלה – וזה היה הזמן לחשוף את השיר החדש שהקלטנו, תשדיר בחירות שמבוסס על להיט הקאלט היפני "Yatta". אפילו עשיתי לזה קליפ מאולתר ב-Movie maker:

ינואר 2008

ירד הרבה שלג בירושלים.

13743691 13743692

מרץ 2008

נסיון גנוז לעשות סיפור קרוסאובר בין איש השסק לדוגי ליברצם לכבוד חגיגות השישים למדינה, שבו דוגי נחטף ע"י חייזרים ביום העצמאות ואיש השסק צריך לחלץ אותו. הכנתי ארבעה עמודים לפני שהבנתי שזה רעיון גרוע.

page01

 אפריל 2008

אחרי כמעט שנתיים ו-640 סטריפים הקומיקס היומי של דוגי הגיע לסיומו, גם כי הרגשתי שמיציתי וגם בגלל שהלימודים בבצלאל התחילו להיות יותר מדי הארדקור ולא יכולתי להתחייב לסטריפ יומי או בכלל.

באותו זמן עבדתי במשרת סטודנט במוזיאון הקומיקס בחולון שרק נפתח כמה חודשים לפני כן, והצלחתי לשכנע אותם לתת לי לארגן אירוע לכבוד סוף הקומיקס במוזיאון.

2443626241_11d32924bd_o

הקהל באירוע, בעיקר אנשים שהכרתי כמגיבים מישראבלוג, כמה חברים וההורים שלי.

2443825049_e7087a819e_o

עץ המשפחה של רב גיבור, מתוך הרצאה על הקומיקס שלי.

2443862447_4f26c86686_oפוסטר מיוחד שהכנתי עבור האירוע.

אחרי ההרצאה שלי ביצעתי יחד עם יסמין וחברות שלה מהאקדמיה למוזיקה את השירים של דוגי בהופעה חיה.

אחרי הוובקומיק

אוגוסט 2008

אחרי סוף הקומיקס היומי (שנגמר בבחירתו של דוגי לראשות הממשלה) החלטתי להמשיך את העלילה בחוברת נוספת, שבה דוגי עובר הרפתקאות נוספות בתפקידו החדש.

front-cover

נסיון ראשון ואחרון שלי לצייר סוסים.

"העיר" הזכירו את החוברת בכתבה על הפסטיבל:

עכבר העיר

אוגוסט 2009

שנה חלפה והוצאתי חוברת שלישית. הפעם השתעשעתי קצת בקונספט של ציור ידני – הכריכה נעשתה בצבעי מים, וניסיתי לצייר חלק מהקומיקס בציפורן ודיו, אבל ירדתי מהרעיון די מהר.

doogie3-cover

הציור המקורי של הכריכה, שלאחר מכן עבר תיקוני צבע בפוטושופ. Fun fact: בפסטיבל הקומיקס ניגש אלי עו"ד שהמשרד שלו נמצא ליד הסינמטק וקנה ממני את הציור. מדי פעם הוא מבקר בפסטיבל ומזכיר לי שהציור תלוי אצלו במשרד.

doogie3-page17

 

דף מהחוברת שצויר במקור בדיו. העמוד הוצג אח"כ בתערוכת קומיקס ישראלי במוזיאון הקומיקס ומעולם לא חזר אלי, אז אני מניח שהוא קבור בארכיון שלהם.

ינואר 2010

דוגי מוזכר במאמר של אמיתי סנדי במגזין של המחלקה להיסטוריה ותאוריה בבצלאל.

אוגוסט 2010

חוברת רביעית של דוגי ליברצם, והראשונה שלי אחרי סיום הלימודים בבצלאל. בתור אתגר ציירתי את החוברת כולה באופן ידני (רק הוספתי טקסטים במחשב וסידרתי את המשבצות.)

1369669843z7135

 

 

24

 

באותה שנה התחלתי לעבוד על תסריט לספר של דוגי באורך מלא בשם "דוגיסטאן", שממשיך את העלילה של אחד הפרקים בוובקומיק שבו דוגי מנסה להקים מדינה חדשה בנגב.

יולי-אוגוסט 2011

כמה אנשים משוגעים החליטו לעשות קמפינג באוהלים ברוטשילד, אז החלטתי לשבת שם ולעבוד על חוברת חמישית של דוגי ליברצם. לא היה לי זמן לכתוב משהו שרלוונטי למחאה החברתית, אז במקום החלפתי את הכריכה המקורית:

doogie5-cover-small

לכריכה חדשה:

1369672338z0369

 

בפעם השנייה והאחרונה ציירתי את החוברת כולה ידנית:

page10

 

בינתיים חשבתי על עלילה לסיפור חדש על דוגי והמחאה החברתית, והתחלתי לפרסם אותו בבלוג שלי במה שהיה אמור להיות קאמבק לסטריפ היומי. הייתי די מרוצה מהסיפור, אבל לא היה לזה המשך, בעיקר מסיבות של זמן פנוי. ניתן לקרוא את הסיפור פה.

ספטמבר 2011

בפסטיבל הקומיקס של אותה שנה המאיירת טלי רזניק רואה את הפסל המכוער שעשיתי כמה שנים לפני ואומרת לי שהוא מכוער ושהיא תכין לי אחד יותר טוב. ואז זה קרה:

statue

אוקטובר 2011

עשיתי אירוע ב"קומיקס וירקות" למכירה של העותקים שנותרו מהחוברת החמישית של דוגי. בתור בונוס יצרתי מיניקומיק של דוגי (בפורמט A6) שנקרא "ראש הממשלה הקטן", סוג של סיפור ילדים מאויר בכיכובו של דוגי. את המיניקומיק מכרתי בעלות סמלית ונתתי במתנה למי שקנה עותק של החוברת.

doogie-cnv

איור הפרסומת לאירוע בקומיקס וירקות

1369673064z8044

 

אוגוסט 2012

בסוף 2010 התחלתי לעבוד ב"הארץ" בתור גרפיקאי באתר האינטרנט, עבודה שכללה בערך 80% זמן מת ושילמה בהתאם. אחרי שקראתי את כל האינטרנט במשמרות החלטתי לעשות משהו קונסטרוקטיבי עם הזמן שלי והתחלתי לעבוד בהדרגה על 'דוגיסטאן', הספר שכתבתי את העלילה שלו שנתיים לפני. אחרי חצי שנה של עבודה הדרגתית סיימתי ספר של 96 עמודים, שממשיך את העלילה של הוובקומיק והחוברות: דוגי מחליט לנסות שוב להקים מדינה אוטופית, הפעם על אי מלאכותי מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל. פה העלילה הייתה אמורה להסתיים סופית, עם דוגי בתור נשיא המדינה. ליתר בטחון השארתי סוף פתוח, למרות שלא היו לי תוכניות להמשך.

1369667233z6548

fresh-doogie

פרסומת בפייסבוק ל'דוגיסטאן'

נובמבר 2012

הכרזה פתאומית על בחירות ב-2013 הובילה לנסיון לעשות סיפור קצר בהמשכים על בחירות פתאומיות בדוגיסטאן. זנחתי את זה באמצע…

ינואר 2013

…ואז אלי אשד ראיין אותי לבלוג שלו, והציע לי לפרסם שם סיפור חדש של דוגי, אז לקחתי את סיפור הבחירות החצי-גמור וסיימתי אותו. אפשר לקרוא אותו פה (חלק מהעמודים מוצגים שם בצורה מעוכה, כדאי להקליק עליהם כדי לפתוח את התמונה בפרופורציה הנכונה).

אוגוסט 2013

לראשונה מזה שנים לא הוצאתי חוברת חדשה של דוגי לפסטיבל הקומיקס, אבל במקום הוצאתי אוסף של מבחר קומיקס שלי מהעשור האחרון. חלק גדול מהקומיקס בספר עבר ציור מחדש, כולל הסיפורים של דוגי משני הגליונות של "החוברת המסריחה הזאת".

אוגוסט 2014

הוצאתי לפסטיבל חוברת שישית ואחרונה של דוגי ליברצם, שמתרחשת בעתיד – 30 שנה אחרי הסוף של "דוגיסטאן" – דוגי הופך לדמות סימבולית אך חסרת השפעה במדינה שהוא בעצמו הקים, ומחליט להילחם בפשע בלילות כשהוא מחופש לגיבור על. הפעם סגרתי את העלילה סופית – [אזהרת ספוילרים!] דוגי מבין שאוטופיות לא יכולות להתקיים בעולם האמיתי, ומעביר את המודעות שלו לתוך מחשב כדי להתקיים בעולם וירטואלי שבו יוכל להקים אוטופיה.

cover-wp

 

העתיד???

למרות שהסאגה של דוגי הסתיימה, עדיין יש הרבה מקומות בעלילה שאפשר למלא – הזמן שעבר בין 'דוגיסטאן' לחוברת השישית, ושנות הילדות של דוגי. יש לי לא מעט רעיונות לכיווני עלילה שאפשר לפתח, ואולי אני אפתח אותם בשנה הבאה לספר חדש. בנוסף, הייתי רוצה לערוך יום אחד את עלילת הוובקומיק ולצייר אותה מחדש בצורה פחות מאולתרת. אולי אני אפילו אעשה מעין "מימון המונים" כמו שהצעירים קוראים לזה היום. מי יודע? לשגיאת ההקלדה שעשיתי לפני יותר מעשור עדיין יש לא מעט פוטנציאל.

– חגילר

נ.ב. הידעתם? אם תלחצו על הלינק לחנות בראש הדף תוכלו לקנות מהדורה דיגיטלית של כל החוברות של דוגי!

– חגילר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>